http://www.cesmeilaclama.net/

BAHÇE İLAÇLAMASI

BAHÇE İLAÇLAMASI

Bahçeler, günümüzde git gide betonlaşan, gürültü, toz, toprak ile dolup taşan modern dünyamızda, rahat bir nefes almamızı sağlayan en nadide yaşam alanlarımızdan birisidir.

Bahçelerimizde yer alan ağaçlar tertemiz havayı ciğerlerimize çekmemizi sağlar ve maalesef günümüzde yeşil alanların sayısı git gide azalmaktadır. Bu bakımdan bahçelerimize gereken özeni ve önemi göstermeliyiz.

Unutulmamalıdır ki bin bir özenle adeta bebek yetiştirir gibi yetiştirdiğimiz bitkilerimizin çeşitli bitkiler böcek ve haşerelerin uğrak mekânlarından birisidir. Bu yüzden onlardan ciddi anlamda mücadele etmek gerekmektedir.  Bahçelerde sıkça görülen haşereler, örneğin karıncalar, kırkayak gibi türler özellikle yeni filizlenen bitkilerin kökünü yemekte ve onların kurumasına neden olmaktadır. Yetiştirdiğimiz çiçekler ve ektiğimiz sebze ve meyveler için adeta kâbus olmaktadırlar. Örneğin pamuk piresi, sadece bitki köklerini yiyerek beslenmekte ve bahçelerimize ciddi oranda hasara yol açmaktadır. Özellikle yaz aylarınla uçan haşereler bahçelerimize dadanmakta, keyifle oturup, soluklandığımız bahçelerimizi bizi ısırıp, etrafımızda uçuşarak adeta çilehaneye dönüştürmektedir. Bunların dışında medyadan ve yazılı basından da sıkça duyduğumuz gibi zehirli keneler, insanlar için büyük bir tehlikenin davetiyecisidir. Kırım Kongo Kanamalı Ateşi virüsü yayan bu canlıların, insanları ısırması ölümle sonuçlanacak ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır.

Hem zahmet verip ekip diktiğimiz, hoşça vakit geçirdiğimiz bahçelerimizin haşereler ve böcekler tarafından talan edilmemesi, hem de sağlığımızın tehlike altına girmemesi için bu zararlı canlılarla mücadele etmek, alanında uzman bir bahçe ilaçlama firması ile çalışmak gerekmektedir. Bahçe ilaçlama, diğer alanları ilaçlamaya benzemez bu bakımdan ferdi olarak böcek ve haşereler ile mücadele etmeye çalışmayın. Piyasa da bulunan her böcek ilaçlama firmasına da itibar etmeyin. İletişim haline geçtiğiniz yetkili firmaya mutlaka Sağlık Bakanlığı ilaçlama ruhsatının olup olmadığını, bu iş ile ilgili daha önceden deneyimlerinin olup olmadığını sorun çünkü yapılacak olan yanlış bir ilaçlama müdahalesinde, bakımını yaptığınız bitkilerin zarar görebileceğini unutmayın. Bu bakımdan ziraat mühendisleri tarafından hazırlanmış, doğru dozajda, Sağlık Bakanlığıtarafından onaylanmış ilaçların kullanıldığı işinin uzmanı bir firmaya başvurun ve haşerelerden garantili ve etkili bir biçimde kurtulun.

Bahçelerinizde ektiğiniz rengarenk çiçeklerinize her baktığınız da içinize büyük bir huzur doluyor. Bu zevkinizin, en azından, tüm yaz boyunca devam edebilmesi için çiçeklerinizin böceklere karşı doğru ilaçlama yöntemleri ile ilaçlanarak korunması gerekmektedir. Aksi takdirde karıncalar çiçeklerinizin altını oyarak, danaburnu gibi böcekler çiçeklerinizin köklerini kemirerek çiçeklerinize zarar verirler. Bahçelerinizi; yılanlar, örümcekler, akrepler, çıyanlar, kırkayaklar, ağaç kurtları vb. zararlılara karşı da koruyoruz. Bizi arayarak bahçelerinizi güvenle ilaçlatabilirsiniz.