http://www.cesmeilaclama.net/

SIVI İLAÇLAMA

Sıvı İlaçlama Nedir ?

Sıvı ilaçlama bir mekanda bulunan tüm kemirgen ve haşerelerin dezenfekte edilmesi işlemi için yapılan uygulama bütünlüğüne denilmektedir. İlaçlama özel bir kıyafet ve teknolojik ekipmanla yasal üretici firmaların hazırladığı böcek ve haşere ilacı ile yapılmaktadır.

 

İlaçlama; firmalara göre farklı uygulanır. Kullanılan ilaçlar ve ilaçlama yöntemleri farklılık gösterse de önemli olan haşerelerden kurtulmak diye düşünebilirsiniz ancak anlaşmış olduğunuz ilaçlama şirketine oldukça dikkat etmeli kullanmış olduğu ilaçların yasal olup olmadığını araştırmalısınız.

 

 

Haşerelerin çok ve sıkça görüldükleri yerlerde genellikle buharlaşma, sıvı ilaçlama,kokulu ve kokusuz ilaçlama kullanılır. İlaçlama çeşitlerinden olan kokulu ilaçlama yöntemi yapılırken mutfakta bırakılan yiyecek ve içecekler koruma altına alınmalıdır. Mutfakta bulunan bakliyatlar, makarna, şeker, tuz, un, nişasta, çeşitli baharat kapları paketler üzerinde ki deliklerden temas etmelerini engellemek bunları özenle kontrol etmek gerekir. Diğer araç ve gereçler tabak tencere kaşık bıçak gibi bütün araçlar raflardan kaldırılmalıdır. Kaldırılmadığı takdirde ilacın onların üzerine de temas etmesi ile zehirlenmelere sebep olabilir.

 

Kokulu ilaçlama yapılan yer mutlaka en az iki üç saat kadar havalandırılmadır. Perde ve halılarında güzel bir şekilde havalandırılması hatta ilacın şiddetine göre sıcak su ile bolca yıkanmalıdır. Mutfak ve fanyaslar özenle temiz hijyen içeren deterjanlar ile silinmelidir. Ancak kapı araları petek boşlukları gibi gizli saklı kuytu köşeler silinmemelidir. Çünkü ilacın etkisi dışarıdan gelen başka böcek ve yeni çıkacak olan yumurtalarında ilaçtan nasibini alması acından büyük önem taşır. Sıvı ilaçlama yapılırken o alandan dışarı çıkılmalıdır. Eğer içeride açık kalan pencereniz olursa bu etkisini göstermeyeceği anlamına gelir. Çünkü haşereler bu havayı içlerine temas ederek ölürler. Evimizde çocuk var ise eğer o zaman çocukların oynadıkları oyuncaklarında büyük hijyen poşetlerinin içlerine koyulması gerekir. İlaçlama sırasında oyuncaklarında bu zehirden nasibini almaları demek bunun dolaylı yol ile çocuklara bulaşması demektir. Bunun sonucunda ağır zehirlenmeler hatta ölümlere neden olur.

kokusuz ilaçlamao da ise koku olmadığı için hiçbir zarar yoktur. Tek uyulması gereken nokta hiçbir eşya ile temas haline girmemelidir. Mekanın terk edilmesine de gerek yoktur. Günlük yaşamınıza kaldığınız yerden rahatlıkla devam edebilirsiniz. Sırt pompası denilen alet ile içi hazırlanan ilaç ve su ile doldurularak hazırlanır ve o şekilde uygulanır.

Gelişen teknoloji ile artık bireysel hiçbir müdahaleye gerek duyulmaksızın sağlık bakanlığı onaylı olan ruhsatlı resmi tüm gerekli belge ve gereçlerle ilaçlama servisleri sizlere en güzel hizmeti vermektedir. Unutmayın ki sağlık her şeyden önce gelir o yüzden bir an önce harekete geçin.